W ramach IX edycji Poznańskich Dni Rodziny mamy przyjemność zaprosić wszystkie Dzieci wraz z Rodzicami do wspólnej fotograficzno-literackiej zabawy. Celem Konkursu jest zachęcenie poznańskich Rodzin do aktywności fizycznej połączonej z działaniami twórczymi. Przy okazji pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców Poznania na sferę audialną przestrzeni miejskiej, którą w sposób szczególny dzielimy z osobami niewidomymi.
Dla większości z nas miasto w którym żyjemy jest przestrzenią multisensoryczną – ma swoje kolory, charakterystyczne pejzaże oraz zapachy, smaki, dźwięki… Niestety, osoby borykające się z najróżniejszymi niepełnosprawnościami, często nie mogą doświadczyć pełnej gamy napływających z zewnątrz bodźców. Osoby z dysfunkcją wzroku są wyłączone z uczestnictwa w warstwie wizualnej kultury miejskiej. Poznań to dla nich miasto składające się przede wszystkim z dźwięków i opowieści. Czy są to dźwięki przyjazne, miłe dla ucha? Czy miejska przestrzeń jest dla nich w pełni bezpieczna? Czy są takie miejsca, które brzmią szczególnie? Czy są takie dźwięki, które na dłużej utkwiły w pamięci echoicznej Poznaniaków?
Zachęcamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, ponad wszelkimi podziałami, do zastanowienia się nad odpowiedziami na powyższe pytania. Jeżeli na mapie Poznania jest takie miejsce, które na trwałe wpisało się w Waszą pamięć, to koniecznie udaj się tam, zabierz ze sobą swoją Rodzinę i razem wsłuchajcie się w napływające dźwięki, by móc później opowiedzieć nam o nich. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparatu fotograficznego, by opisywane przez Was dźwięki mogły zostać skojarzone z obrazami. Wspólnymi siłami stwórzmy audialno-wizualną mapę naszego miasta!
Szczegóły w regulaminie:
Regulamin Konkursu Fotograficzno-Literackiego Poznań w słowach-dźwiękach i obrazach