Teatr Szeptany jest koncepcją łączącą doświadczenia teatru repertuarowego i performansu artystycznego. Chodzi o spektakle grane na żywo w całkowitej ciemności i stawiające na precyzyjną grę aktorską i efekty dźwiękowe, odbierane wyłącznie w sferze audio.

Logo teatru szeptanego. Na czarnym tle białe profile twarzy zwrócone do siebie. Pomiędzy nimi logo niewidzialnej ulicy, pod nimi teatr szeptany. Poniżej logo miasta Poznań #poznańwspiera

Pomysł teatru szeptanego zrodził się latem 2021 roku podczas realizacji “Lato w Teatrze”. Reżyserami i scenarzystami są nasi przyjaciele Małgorzata i Marek Chojnaccy.

Korzystając z doświadczeń klasycznej dramaturgii i technik aktorskich w teatrze repertuarowym chcemy przywrócić edukacyjną wartość takich pojęć jak technika mowy, dykcja, artykulacja, intonacja i impostacja głosu. Brak obrazu w Teatrze Szeptanym ma wywołać empatię dla osób niewidomych i słabowidzących, których przedstawiciele są związani z pracą animacyjną Niewidzialnej Ulicy w Poznaniu.

To właśnie osoby niewidome staną się współtwórcami Teatru Szeptanego. Tekst scenariusza będzie wypracowany jako rezultat rozmów i konsultacji z zespołem uczestników. Osoby niewidome i słabowidzące – posiadają potrzeby zrozumienia ich świata oraz potrzeby doskonalenia umiejętności, które pozwolą im na pełne uczestnictwo w animacji kulturowej oraz ograniczenia w wykluczeni z życia kulturalnego i artystycznego, z którego nie mają możliwości korzystania, głównie z powodu swojej niepełnosprawności i braku świadomości osób widzących. Zadanie “Teatr Szeptany” przyczyni się do wzrostu empatii wobec środowiska osób z tą niepełnosprawnością, wskaże także domenę sfery audio, jako tego obszaru rzeczywistości teatralnej, w której ponadprzeciętnie, wrażliwie i twórczo poruszają się osoby na co dzień orientujące się w przestrzeni wyłącznie przy pomocy dźwięku.

Grafika. Na czarnym tle białe napisy: „teatr szeptany 2023, Dzięcioł Polinezyjski Teatr Animacji Święty Marcin 80/82 7, 8 grudni, 18, 19 grudnia godz. 18:00 Kontakt w sprawie darmowych wejściówek: info@niewidzialnaulica.pl Pod tytułem na czarnym tle białe profile twarzy zwrócone do siebie. Profil z prawej ma otwarte usta. Pomiędzy nimi zdjęcie dzięcioła z czerownym upierzeniem na głowie i białymi centkami na brązowych skrzydłach. Pomiędzy profilami twarzy logo miasta POZnań oraz logo ŁAZARZ zakorzenieni w tradycji.

      • Spektakl “Dzięcioł Polinezyjski”

        To zabawna i pełna przygód historia ornitolożek i ornitologa, którzy próbują nagrać odgłos niezwykłego ptaka – dzięcioła polinezyjskiego.

      • Reżyserami i scenarzystami są Małgorzata i Marek Chojnaccy. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenienie w Tradycji, które od 2019 roku prowadzi Niewidzialną Ulicę – poznańską wystawę w ciemności.

      • “Teatr Szeptany” jest współfinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania. #poznańwspiera

      • Terminy spektakli: 7 grudnia, 8 grudnia, 18 grudnia, 19 grudnia w Teatrze Animacji (Centrum Kultury Zamek) o godz. 18:00. Rezerwacja wejściówek: info@niewidzialnaulica.pl

    Reżyseria i scenariusz:

    • Małgorzata Chojnacka,

    kulturoznawca, autorka projektów edukacyjnych z dziedziny upowszechniania kultury i sztuki, w roku 2021 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury na realizację autorskiego projektu artystycznego „Ja Konstancja – opowieść syberyjska”. Również w roku 2021 otrzymała stypendium Wydziału Kultury Miasta Poznania dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i aktywistyczną w polu sztuki. W roku 2015 we współpracy z Edukacyjnym Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Hipokamp” w Łodzi, zrealizował autorski projekt „Zagraj wspomnienie. Teatr międzypokoleniowy inspirowany twórczością Tadeusza Kantora”. W roku 2021 współpracując z Niewidzialną Ulicą, zrealizowała autorski projekt „Solfeż teatralny” dofinansowany w konkursie programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich, między innymi otrzymała specjalną „nagrodę Staffowską” w XV Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa. Jest współautorką i główną wykonawczynią zrealizowanego w roku 2020 projektu „Domowy Teatr Radiowy” dofinansowanego z programu „kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

    • Marek Chojnacki,

    wykładowca uniwersytecki i reżyser teatralny, etatowy pracownik Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako scenarzysta i reżyser realizował w Teatrze Muzycznym w Poznaniu dwa spektakle autorskie. Spektakl „NeSTORY” był dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2017. Jest specjalistą i ekspertem w dziedzinie procesów twórczych w kulturze audiowizualnej, autorem licznych publikacji i współredaktorem tomu publikacji naukowych poświęconych tematyce fabularyzacji życia codziennego. Jest laureatem konkursu literackiego Polskiego Radia „Moja niepodległość” w roku 2019. Był współautorem ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych oraz autorem materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla szkół w ramach tej kampanii. Aktualnie jest kierownikiem uniwersyteckiego projektu badawczego, który otrzymał grant w konkursie „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych” organizowanym przez Polską Fundację Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

    Close Menu
    ×

    Koszyk